Stowarzyszenie Inkubator Inicjatyw Passa z Przedborza zrealizował projekt pn. "Makagigi, nakaslyk, skudlać - czy dzisiejszy nastolatek odnalazłby się w czasach naszych ojców", który zakładał organizację czasu wolnego dzieci i młodzieży w wieku 9-16 lat w okresie wakacyjnym.

W harmonogramie znalazły się cykle warsztatów tematycznych - (kuchnia tradycyjna, obrzędy, tradycje, medycyna ludowa, gwara lokalna, rękodzieło ludowe) zakończone wystawą prac wytwórczych podczas cyklicznej imprezy "Biesiada Sąsiedzka" w Przedborzu. Podczas warsztatów powstały m.in. słownik gwary, książka z przepisami kuchni lokalnej i zbiór porad i receptur medycyny ludowej. Następnie odbyły się warsztaty plastyczne zakończone wykonaniem malowidła ściennego na budynku usytuowanym na terenie Szkoły Podstawowej w Przedborzu. Przedstawia on zaprojektowany przez uczestników obraz łączący w sobie elementy z wszystkich odbytych warsztatów.

Oprócz warsztatów, na uczestników projektu czekały liczne wycieczki. Uczestnicy rozpoczęli wakacje od wyjazdu do Parku Linowego Linoskoczek w Rzeszowie. Później zwiedzili Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku i Muzeum Kard. A. Kozłowieckiego. Byli w Kinie, w Rzeszowie, a na zakończenie wyjechali w Bieszczady na malowniczy szlak oraz zwiedzanie Elektrowni Wodnej w Solinie.

Dla uczestników projektu wszystkie wydarzenia były bezpłatne.

Na zakończenie projektu i na miłe podsumowanie wspólnie spędzonych chwil odbyło się ognisko dla uczestników projektu oraz osób zaangażowanych w jego realizację.

Warsztaty tematyczne prowadzone były przez Koła Gospodyń Wiejskich z Przedborza i Huty Przedborskiej, p. Emilię Opielę, p. Feliksa Olszowego, Magdalenę Mazur, malarzy hobbystów i p. Justynę Klechę. W realizację projektu zaangażowani byli: Dyrekcja Szkoły Podstawowej w Przedborzu, radny powiatowy z Przedborza, bibliotekarka biblioteki w Przedborzu, Sołtys Wsi Przedbórz, ks. proboszcz parafii Przedbórz oraz wszyscy prowadzący warsztaty, którzy działali na zasadzie wolontariatu.

Historię realizacji projektu można prześledzić na facebook’u:https://www.facebook.com/InkubatorInicjatywPassa/

Inicjatywa była realizowana w ramach projektu "Akademia Aktywnych Obywateli - Podkarpackie Inicjatywy Lokalne" dofinansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Regionalnymi Operatorami Projektu są: Stowarzyszenie Dębicki Klub Biznesu, Fundacja Generator Inspiracji, Fundacja Fundusz Lokalny SMK, LGD Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej".

Logo programu: