Projekt realizowany przez Szkołę Podstawową im. Janka Zawiszy w Przedborzu w terminie 01.03.2016 – 30.06.2016 dla 24 uczniów SP w Przedborzu z klas III-VI. Projekt miał na celu poszerzenie wiedzy pozaszkolnej chętnych uczniów w czasie wolnym od zajęć szkolnych.

Szkoła przygotowała bogaty program zajęć pozaszkolnych, warsztatów wyjazdowych i wycieczek.

Uczniowie zamieniali się w chemików wykonujących nierzadko wybuchowe doświadczenia, fizyków, ekologów, mechaników i techników. Każdy z uczestników miał okazję wypróbować swoich sił w okiełznaniu ciśnienia atmosferycznego i hydrostatycznego, sprawić, że nadmuchany balon podnosił szklanki i w wielu, wielu innych ciekawych eksperymentach, które miały na celu pobudzać wyobraźnię i zachęcać do poszerzania swojej wiedzy.

Na warsztatach wyjazdowym uczestnicy mogli zobaczyć między innymi jak działa kuźnia i wygląda dzisiejsza metaloplastyka czy zwiedzić podziemia basenu „Fregata” w Kolbuszowej. Bardzo miło przyjęta została grupa w fabryce Mebli „Paged” w Sędziszowie Małopolskim, w której mieli okazję zapoznać się z całą technologią produkcji mebli. Uczestnicy projektu chętnie uczęszczali na zajęcia i brali w nich udział, ale najbardziej oczekiwane były wycieczki: w roku szkolnym w weekend do Centrum Nauki Leonardo Da Vinci i ruin zamku w Chęcinach oraz w czasie wakacji do Ogrodu Doświadczeń i Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Szkoła zrealizowała projekt dzięki wsparciu Regionalnej Fundacji Rozwoju „Serce” z Kolbuszowej w ramach konkursu „Akademia Kreatywności”.