31 maja 2017 roku klasa VI pod opieką 2 nauczycielek wybrała się pociągiem do Rzeszowa. Tutaj, w Urzędzie Marszałkowskim, byliśmy umówieni na lekcję z historii na temat organów władzy samorządowej. W holu urzędu przywitał nas Pan Waldemar Szumny - Wiceprzewodniczący Rady Miasta Rzeszowa. Oprowadzając nas po budynku, opowiedział o adaptacji byłego internatu dla potrzeb urzędu oraz zaznajomił z obszarami działalności Urzędu Marszałkowskiego. W przerwie obrad mieliśmy możliwość wejść na salę obrad. Niektórzy zdecydowali się na zrobienie sobie zdjęć za stołem obrad. Ponadto nasz "Przewodnik" opowiedział nam o Łukaszu Cieplińskim - jednym z żołnierzy niezłomnych. Spotkaliśmy się także z Panią Marią Kurowską w jej gabinecie. Pani Wicemarszałek przekonywała uczniów do brania czynnego udziału w życiu szkoły i najbliższego środowiska. Po pożegnaniu się z Panią Wicemarszałek udaliśmy się do Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej, która mieści     się przy ulicy Sokoła. Tutaj przywitała nas Pani Justyna Mucha Szylar. Uczestniczyliśmy w bardzo ciekawie  poprowadzonych zajęciach. Pani Justyna opowiedziała nam o pracy biblioteki i "skarbach" tam się znajdujących. Zobaczyliśmy między innymi: rękopis na pergaminie podpisany w 1433 roku przez Jana Rzeszowskiego - pierwszego arcybiskupa rzeszowskiego, Biblię Brzeską z 1563 roku oprawioną w prawdziwą skórę, dokument z 1726 roku podpisany przez króla Augusta II Mocnego, pierwsze paryskie wydanie "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. Dowiedzieliśmy się, że tak stare dokumenty należy przeglądać w białych, bawełnianych rękawiczkach. Każdy z nas mógł wziąć do ręki prawdziwy pergamin i papirus oraz  ruchome czcionki. Poza tym dowiedzieliśmy się, czym jest liberatura. Mogliśmy też przejrzeć książki liberackie. Próbowaliśmy odczytać tekst pisany alfabetem Braille`a. Byliśmy również w magazynie książek i czasopism. Naszą ciekawość wzbudziła też winda dla książek. Ponadto zyskaliśmy informacje na temat digitalizacji i biblioteki cyfrowej. Wszyscy byliśmy pod ogromnym wrażeniem tego, co znajduje się w bibliotece. Na koniec Pani Justyna zaprosiła nas na Dzień Dziecka do biblioteki.

26 maja chętni uczniowie klas III –VI wyruszyli na wycieczkę w Góry Świętokrzyskie. Najpierw udaliśmy się na św. Krzyż, gdzie znajduje się Sanktuarium Relikwii Krzyża Świętego .Nasz przewodnik przepięknie opowiadał o historii Klasztoru i wotach Krzyża Świętego. Zwiedziliśmy cały klasztor, dziedziniec, poznaliśmy historię klasztoru oraz otrzymaliśmy błogosławieństwo. Zeszliśmy też do klasztornych podziemi, gdzie spoczywają szczątki księcia Jeremiego Wiśniowieckiego. Pogoda była słoneczna więc wyszliśmy również na wieżę skąd rozciągał się widok na całą okolicę. Podziwialiśmy malowniczy krajobraz. Po obiedzie z Góry Świętego Krzyża zjechaliśmy kolejką turystyczną i wyruszyliśmy w dalszą drogę. W Zagnańsku obejrzeliśmy najstarszego dęba - Dęba Bartka, który jest pomnikiem przyrody. Następnie udaliśmy się do przepięknej Jaskini Raj, którą dotychczas znaliśmy tylko z ilustracji w podręczniku. Zobaczyliśmy występujące tam skupiska stalaktytów i stalagmitów. Jaskinia uznana została za rezerwat przyrody nieożywionej. Pomimo zmęczenia wszyscy wróciliśmy w wyśmienitych humorach, z bagażem nowych wrażeń i plecakiem pełnym pamiątek.

 

W dniach 9-13 maja br. obchodziliśmy w naszej szkole święto książki. Rozpoczął je udział w ogólnopolskiej akcji „Cała Polska czyta dzieciom”- pod hasłem „Czytanie jest fajne” zorganizowanej przez pracowników Miejskiej i Powiatowej biblioteki Publicznej w Przedborzu. Klasy 0-III z zaciekawieniem wysłuchały pięknego czytania fragmentów literatury dziecięcej. W środę (11 maja) miało miejsce spotkanie środowiskowe z babciami które czytały i opowiadały uczniom najpiękniejsze bajki odbyły się również klasowe konkursy pięknego czytania w kl. I-III, a ich zwycięzcy prezentowali się przed publicznością uczniowską oraz w audycjach radiowych nadawanych w czasie przerw śródlekcyjnych. Przedstawiciele sekcji radiowej SU przygotowali audycje poświęcone „Historii książki i biblioteki” Klasa V-VI uczestniczyła w lekcji bibliotecznej „ Katalog biblioteczny w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Przedborzu, a chętni uczniowie wzięli udział w zajęciach plastycznych „Zakładka do książki”. W ramach obchodów „Święta książki kl. I-III wykonały prace Plastyczne ilustracje do ulubionych bajek , które są prezentowane na gazetce ściennej korytarza.